Kalorifer Peteklerinin Havası Nasıl Alınır?

kalorifer peteği

Kalorifer Peteklerinin Havası Nasıl Alınır?

Eğer radyatörünüz ısınmıyorsa veya radyatörlerinizden ses geliyorsa problemin sebebi büyük bir ihtimalle sistemin hava yapması, yani suyun içinde hava bulunmasıdır. Özellikle ısıtma sistemlerinde su eksildiğinde, hava eksilen suyun yerini doldurur, ardından belirli noktalara sıkışarak suyun geçişini engeller.

Isıtma tesisatındaki su, radyatörlerin her noktasını homojen olarak dolaşamadığında radyatör yüzeyinin bir kısmı soğuk kalır ya da ısıtma sistemi çalışmaya başladığında radyatörlerden ses gelir. Peki, böyle bir durumda peteklerin havası nasıl alınır?

Yukarıdaki bir durumla karşılaştığınızda ısıtma cihazınızın çalışır konumda olduğundan ve ısıtma sistemi içerisindeki suyun sıcak olduğundan emin olun. Isıtma cihazının çalışması, suyun hareketi ve oluşan basınçla radyatör içindeki havanın dışarıya atılması sağlar.

Radyatörlerden var olan havayı almak için öncelikle purjör anahtarını sokarak yavaşça gevşetin, purjör üzerindeki plastik parçayı döndürerek aşağı konuma getirin. Bu işlemi yaparken hava ile beraber çıkacak tazyikli suyun etrafa zarar vermemesi için radyatörün alt kısmına geniş bir leğen koyun.

Yukarıda bahsettğiniz işlemlerden sonra önce purjörden hava çıkmaya başlayacaktır. Hava sesi kesildiğinde ve purjörden sadece su geldiğinde radyatör içindeki hava tahliye edilmiş olacaktır. Purjörden hiç hava gelmediğinden emin olduğunuzda purjör anahtarı ile purjörü kapatın. Tesisattaki suyu kontrol ederek eksilen suyu tamamlayın. Bazı purjörlerde bu işlem tornavida ile de gerçekleştirilir. Toplanan suyun pis olduğunu ve eşyalara leke bırakabileceğini göz önünde bulundurun.

Tur Assist Kalorifer Tesisatı ekipleri tüm Türkiye’de 7/24 hizmetinizde!

Doğalgaz tesisatı kategorimize geri dönebilir ya da doğalgaz boruları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button