Doğalgaz Deprem Sensörü Nedir?

doğalgaz deprem sensoru

Doğalgaz Deprem Sensörü

Olası depremlerde, binalar ayakta kalsa bile doğalgaz borularında oluşabilecek deformasyonlara, gaz kaçağına ve yangına sebep olabilir. Doğalgaz altyapısının yaygın olarak kullanıldığı bölgelerdeki depremlerde belki de en ciddi zayiat yıkım sonrası doğalgaz kaçaklarından kaynaklanır. Bu riski minimize etmek adına kullanılan doğalgaz deprem sensörleri, deprem anında binanızın gaz arzını keserek doğalgaz kaçağından dolayı oluşabilecek patlama ve yangınların önüne geçer.

Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmeliğin 112. Maddesinin J benti “Birinci ve ikinci derece deprem bölgelerinde bulunan ve bina yüksekliği 21.50 m’den fazla olan otel ve motel gibi konaklama tesisleri, toplanma amaçlı binalar, sağlık, eğitim, ticaret ve sanayi binaları ile yüksek binaların ana girişinde, sarsıntı olduğunda gaz akışını kesen tertibatın, gaz dağıtım şirketi veya yetkili kıldığı kuruluş tarafından yaptırılması ve belediye gaz dağıtım şirketi tarafından kontrol edilmesi gerektiği” açıkça belirtilmiştir.

Deprem riskinin sürekli olduğu ülkemizde, yüksekliğe bakılmaksızın doğalgaz deprem sensörü kullanılması olası riskleri engellemek anlamında hayati önem arz eder.

Doğalgaz deprem sensörleri nasıl çalışır?

Deprem algılama sensörleri 5.5 ve üzeri şiddetlerdeki depremlerde gaz kaçağını algılar; sesli alarm ile kontak çıkış sinyali verir. Kontak çıkış sinyali binayı besleyen doğalgaz boru hattına bağlı manuel reset solenoid valfi kapar ve gaz akışını keser.

Sensörler kaça ayrılır?

Sensörler elektronik ve mekanik olmak üzere ikiye ayrılır. TSE TS12884 standardına uyumlu elektronik tip sensör sismik sarsıntılara duyarlı, doğalgaz kesici elektronik bir karttır. Elektronik kart, mikroişlemci denetimli elektronik malzemelerden oluşur. Elektronik ivme sensörü sismik sinyalleri algılar. Elektronik kart, ivme sensöründen gelen sinyalleri standartın belirlediği aralıkta olup olmadığına göre değerlendirir, gerektiği durumda valfi aktifleyerek doğalgaz akışını keser.

Mekanik tip sensörler de, TS12884 standardına uygun olarak, belirlenen şiddetteki sarsıntılarda deprem hareketini algılar ve doğalgaz kullanılan binaların kolon hatlarına monte edilen gaz kesme emniyet vanalarına sinyal göndererek doğalgazı otomatik olarak keser.

Unutmayın, Tur Assist tarafından size sunulan  konut yardım paketleri, doğalgaz tesisatı problemlerinde de size konusunda uzman ve donanımlı tesisatçı ekibini göndererek sorunu hızlı ve garantili bir biçimde çözer.

Tur Assist Doğalgaz Tesisatı ekipleri tüm Türkiye’de 7/24 hizmetinizde!

Tur Assist, evinizdeki temiz ya da atık su tesisatlarında olabilecek sızıntı, kırılma, tıkanma gibi acil onarım gerektiren durumlarda uzman su tesisatçısı göndererek sorununuzu en kısa zamanda çözer. Tüm Türkiye’de 7/24 hizmet verir.

 

Doğalgaz tesisatı kategorimize geri dönebilir ya da “Doğalgaz Boruları Naısl Döşenir?”  hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button