Su Kaçağı Testi Nasıl Yapılır?

su kaçağı

Su Kaçağı Testi

Su kaçağı nedir?

Bir kuyudan ya da kaynaktan alınan suyun her yapıya temiz olarak ulaştırılıp pis suyun boşaltılması ve kullanılan pis suyun dışarı atılması için gereken boru hatlarına sıhhi tesisat adı verilir. Bu boru hatlarında çeşitli nedenlerle oluşan çatlaklar, delikler ya da boruların eklem yerlerindeki deformasyondan dolayı suyun sızmasına da su kaçağı denir.

Su kaçağı testi nedir?

Atık su tesisat boruları döşendikten sonra, borunun üzeri kapatılmadan önce, atık su tesisatı muhtemel sızıntılara karşı test edilir. Böylece sıhhi tesisatın güvenirliği kontrol edilir. Aşağıda detaylandıracağımız bu sürece su kaçağısu kaçağı testi denir.

Su kaçağı testi nasıl yapılır?

Pis su tesisatına bağlı boruların kaçak testi su ve duman olmak üzere iki şekilde gerçekleştirilir.

Duman ile su kaçağı testi

Yağlı veya katranlı kağıt gibi uzun süre duman çıkarabilen maddeler özel bir yer içinde yakılır ve bir hava üfleyici cihaz ile meydana gelen duman tesisata gönderilir. Bu test esnasında boru ağızlarının kapatılması önem arz eder. Çünkü boru ağızları kapatıldığı zaman olası çatlaklardan duman ve koku geleceği için, su kaçağı ihtimali olan noktalar kolayca tespit edilir.

Suyla su kaçağı testi

Uygulaması uzun süren ve duman testine kıyasla daha zor olan su testi en etkili tekniktir. Zorluğu şuradan kaynaklanır:

  1. Kolon borularının tümünün testini bir defada yapabilmek için ilgili kat borularının kapatılması gerekir.
  2. Daire içinde gerçekleşen su testinde de, su tesisat borularının bölümlere ayrılması ve her katın ayrı ayrı test edilmesi gerekir.

Her iki alan için de test esnasında boru bölümleri 1,5 metre yüksekliğinde su ile doldurulur. Su basıncının 1,5 mSS olmasına özen gösterilir ve 30 dakika boyunca su kaçağı olup olmadığı gözlemlenir.

Tur Assist, 1996 yılından bu yana Su Tesisatı, Elektrik Tesisatı, Doğalgaz Tesisatı, Kalorifer Tesisatı, Tıkanıklık Açma, Çilingir Hizmetleri, Cam Hizmetleri, Petek Temizliği, Su Kaçağı hizmeti gerektiren on binlerce olaya anında müdahale etmiştir. 500’e yakın çağrı operatörü ve binlerce hizmet birimiyle tüm Türkiye’de 7 gün 24 saat kesintisiz hizmetler vermektedir. Unutmayın TurAssist bütün tesisat yardımı ihtiyaçlarınızda bir adım uzağınızda!

Dilerseniz Su Kaçağı ile ilgili diğer hizmetlerimizi inceleyebilirsiniz!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button