Tıkanmış Tuvalet Nasıl Açılır? Hangi Yöntemler Uygulanır?

Tıkanmış Tuvalet Nasıl Açılır? Hangi Yöntemler Uygulanır?

Tıkanmış Tuvalet Nasıl Açılır?

Klozetin içerisine emilimi mümkün olmayan bazı maddelerin atılması sonucunda klozetinizde tıkanma problemleri yaşayabilirsiniz. Klozet içerisine atılan saçlar, çocuk bezleri ve hijyenik pedler, kulak çubukları ve sigara izmaritleri gibi bazı maddeler zamanla gider borusunda birikip birbirlerine dolanarak tıkanıklığa neden olur hatta kimi durumlarda taşmaya yol açar. Peki, tıkanmış tuvalet nasıl açılır?

Sıvı lavabo çözücüleri

Geçici tıkanıklıklar için önerilen bir üründür. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus, marketlerde satılan standart ürünlerin tercih edilmesi ve şişe üzerindeki kullanım talimatlarına aynen uyulmasıdır. Ayrıca bu maddeyi kullanırken eldiven takılması olası cilt problemlerinin önüne geçecektir.

Sıvının kimyasal olması nedeniyle, bu sıvı çözücüleri tuvalete uygulandıktan sonra klozet kapağının kapatılması, çıkabilecek keskin kokunun yayılmasına engel olacaktır. Uygulama sonrasında taharet musluğunu açarak giderin fonksiyonunu yerine getirip getirmediğinden emin olabilirsiniz. Eğer musluktan akan su klozette birikmiyorsa sifonu çekebilirsiniz.

Gider açma teli

Nalbur, hırdavat ya da süper marketlerden edinebileceğiniz bir ürün olan gider açma teli, tıkanmış tuvalet nasıl açılır sorusuna cevap olabilecek bir diğer yöntemdir. Teli yavaş yavaş klozetin içine sokarak ilerletmeniz, tıkanıklığa ulaştığınızı hissettiğiniz an teli sertçe ittirerek cismi ittirmeniz ya da teli sürekli ileri geri ittirerek tıkanıklığa sebep olan maddeleri parçalamanız yeterli olacaktır.

Gider açma teli ile yaptığınız uygulama esnasında elinizde eldiven olması oldukça önem arz eder. Sorunu gidermeniz halinde suyun hızla boşaldığını görürsünüz. İşlem ardından sifonu tekrar çekmek ve ortamın temizliğini sağlamak diğer önemli hususlardandır.

Hortum ile tıkanmış tuvalet açma

Eğer yukarıdaki yöntem için bir aparat bulamazsanız hali hazırda evinizde bulunan hortumlardan da yardım alabilirsiniz. Uzunluğu 3 ila 5 metre arası bir hortumu tuvaletinizdeki yakın bir musluğa takın. Hortumu musluğa taktıktan sonra, hortumun diğer ucu aynı gider açma telini kullanırken olduğu gibi klozet içerisine sokarak yavaş yavaş ilerletin ve tıkanıklığa ulaştığınız an musluğu açın.

Yukarıdaki yöntemi uyguladığınızda tazyikli su tıkanıklığı ittirecek ve gider borusunun açılmasını sağlayacaktır. Bu yöntemi uygularken dikkat etmeniz gereken husus, biriken suyun klozetten taşmamasıdır. Suyun yükselmeye devam ettiğini görmeniz, hortum yönteminden sonuç alamadığınızı gösterir. Bu durumda derhal musluğu kapatarak yukarıda anlatılan diğer yöntemlerden birini deneyin.

Asistans hizmetleri dendiği zaman akla gelen ilk firma Tesisat Türkiye, tuvalet tıkanıklığı açma dahil her türlü tesisat probleminizde 7/24 yanınızda üstelik Türkiye’nin her noktasında.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button