Petek Neden Hava Yapar? Kalorifer Peteğinin Havası Nasıl Alınır?

Kalorifer Peteği Neden Hava Yapar? Kalorifer Peteğinin Havası Nasıl Alınır?

Isıtma tesisatlarında en sık görülen problemler, radyatörlerin tamamen ya da parsiyel olarak ısınmaması ve radyatörlerden gelen seslerdir. Bu iki temel problem de sistemin hava yapmasından yani radyatördeki suyun içinde hava bulunmasından kaynaklanır.

Kalorifer peteği neden hava yapar?

Isıtma sisteminde su eksildiğinde ilave edilen su hava yapar. Yani hava eksilen suyun yerini alır. Özellikle ısıtma sistemi ilk defa suyla doldurulurken tesisat içerisindehava, çıkacak bir yer bulamadığından belirli noktalara sıkışır ve orada suyun geçişine izin vermez.petek havası nasıl alınır

Radyatörün havası alınmazsa ne olur?

Evlerimizdeki radyatörlerde biriken hava boşaltılmadığı zaman ısıtma tesisatındaki su, radyatörlerin her noktasını homojen olarak dolaşamaz. Sıkışan hava belirli noktalarda suyun geçişine izin vermez. Dolayısıyla radyatör yüzeyinin bir kısmı ısınırken, diğer bir kısmı soğuk kalır. Radyatörün üstünde elinizi gezdirdiğinizde üst kısımlarının ısınmadığını veya bir tarafın sıcakken diğer bir tarafın soğuk olduğunu tespit ediyorsanız bu durum radyatörünüzde hava olduğunu ifade eder.

Kalorifer peteğinin havası nasıl alınır?

Önce radyatörün altına koymak için derince bir leğen getirin. Ardından purjör üzerindeki plastik parçayı sağa doğru döndürerek aşağı konuma getirin. Hava ile beraber su da çıkacağından gerdiğiniz leğeni purjörün altına çekin. Isıtma cihazının açık olduğundan emin olun. Sistemin çalışması, suyun sıcak olması basınç oluşturarak radyatör içerisindeki havanın dışarıya çıkmasını sağlar.

Radyatör içerisindeki hava tamamen çıktığı zaman havanın dışarı çıkarken çıkardığı ses kesilecek ve purjörden sadece su gelecektir. Bu durumda purjör anahtarı ile purjörü kapatın, ısıtma sisteminde su azalmışa su takviyesi yapın.

Tur Assist, 1996 yılından bu yana Su Tesisatı, Elektrik Tesisatı, Doğalgaz Tesisatı, Kalorifer Tesisatı, Tıkanıklık Açma, Çilingir Hizmetleri, Cam Hizmetleri, Petek Temizliği, Su Kaçağı hizmeti gerektiren on binlerce olaya anında müdahale etmiştir. 500’e yakın çağrı operatörü ve binlerce hizmet birimiyle tüm Türkiye’de 7 gün 24 saat kesintisiz hizmetler vermektedir.

Kalorifer Tesisatı Hakkında Bilgi, İpucu Ve Önerilerimizi öğrenebilir ya da termostatik vana hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button