Musluk Arızalarının Onarımı Nasıl Yapılır?

musluk arızaları onarımı

Açma kapama kontrol elemanları yani halk arasında bilinen adı ile muslukların kullanım süreleri, musluğun kalitesine ve kullanma sıklığına göre değişkenlik gösterir. Sürekli bir kullanım için sadece bir kez monte edilen musluklar eğer çok sık kullanılırsa zaman içerisinde çeşitli arızalar meydana getirebilir. Musluk arızalarının onarımı için çeşitli yöntemler mevcuttur. Yazımızın devamında açma-kapama-kontrol elemanlarının onarım yöntemleri ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

Musluk arızalarının onarımı

1. Mekanik parça değişimi

Arızalanan bir musluğun onarım yöntemlerinden ilki mekanik parça değişimidir. Musluklar birden fazla parçanın bir araya eklenmesi ile meydana gelir. Eklenen bu parçaların her biri ayrı ayrı üretilmiş ve musluk imal eden firmalar tarafından montajlanır. Piyasada bu tip parçalar montajlanmış olarak bulunabileceği gibi, talebe göre montajımusluk arızaları yapılmamış parçalara da ulaşmak mümkündür. Demonte parçalar sadece arıza yapan parçanın değiştirilebilmesini sağladığı için masraf avantajı sağlar.

Piyasada satılan markalı açma kapama elemanlarının yedek parçaları da üretildiğinden olası arızalarda kullanıcıların ihtiyaç duyulan parçalara ulaşması mümkündür. Bu yüzden adı duyulmamış ve yedek parçası bulunmayan ürünleri satın almamak, olası problemlerin önüne geçilmesi anlamında önem arz eder.

2. Conta değişimi

Günlük yaşantımızda kullandığımız birçok ürünün deforme olması gibi musluk contaları da zaman içerisinde sertleşerek esnekliklerini ve dirençlerini kaybedebilir, yassılaşabilir. Contalarda oluşan bu deformasyon musluğun su akıtıp, su kaybı yaratmasına yol açar. Musluk contasındaki bir arızanın onarımı için yeni bir conta, orta boy bir tornavida ve bir kurbağacık yeterlidir.

Onarım için önce musluğun suyu kesilir, volanın üstündeki plastik tapa tornavida ile çıkartılır ve yine tornavida ile volanı tutan vida çıkartılır. Ardından serbest kalan volan yukarı doğru çekilir ve yerinden sökülür. Ortaya çıkan salmastra grubu da yerinden söküldükten sonra contanın üstünde bulunan somun sökülür ve yerine yeni conta konur. Ardından sırası ile somun, salmastra grubu sıkılır ve volan takılır. Volan vidası da sıkıştırıldıktan sonra vida tapası yuvasına yerleştirilir ve onarım tamamlanır.

Musluk arızalarının sebepleri

1. İmalat hatası

Sıhhi tesisat malzemelerinin imalatı sırasında oluşan üretim hataları, malzemelerin zaman içerisinde arıza yapmasına yol açar. Eğer ürünün arızasının imalat hatasından kaynaklandığını düşünüyorsanız garanti kapsamında hemen değiştirerek problemi ortadan kaldırabilirsiniz.

2. Ekonomik ömür

Kullanılan tüm malzemeler gibi, sıhhi tesisat malzemeleri de zaman içerisinde fonksiyonelliklerini kaybeder. Ekonomik ömür olarak tabir edilen bu durum malzemenin kalitesi, montaj ve kullanım biçimine göre değişkenlik gösterir.

Tur Assist Su Tesisatı ekipleri tüm Türkiye’de 7/24 hizmetinizde!

Tur Assist tarafından size sunulan konut yardım paketleri, su tesisatı ile ilgili sızıntı, tıkanma ve kırılma gibi acil tamirat gerektiren tüm durumlarda, size konusunda uzman ve donanımlı tesisatçı ekibini göndererek sorunu hızlı ve garantili bir biçimde çözer.

Üstelik konut yardım paketleri, çilingir hizmetinden güvenlik hizmetine, cam kırılmasından elektrik arızalarının giderilmesine kadar geniş bir yelpazede evinizi ve sizleri güvenceye alır.

Dilerseniz, Hidrofor Nedir? Hidrofor Nasıl Çalışır? hakkında da bilgi alabilir ya da Su Tesisatı Kategorimize geri dönebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button