Musluk Tamiri Hakkında Pratik Bilgiler

Musluk Tamiri Hakkında Pratik Bilgiler

Pratik Musluk Tamiri Yöntemleri

Ev içinde en çok vakit geçirilen yerlerin başında mutfak ve banyo geldiğinden, en olası arızaların da yine mutfak ve banyoda yaşanması sürpriz değildir. Özellikle muslukların bozulması ve sürekli tamirata ihtiyacı duyulması oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Daha çok kullanım ömrünün dolması ya da imalat hatası sebebiyle yaşanan musluk arızalarında musluk değişiminden ziyade tamiri yoluna gitmek daha az masraflı bir çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır. Bazı arızalar basit birkaç dokunuşla giderilebildiğinden, bu yazımızda musluk tamiri hakkında pratik bilgilere yer vereceğiz.

Bozulan musluk ihmale gelmez!

Musluktan damla damla su akması, size sadece sinir bozucu bir ses olarak gelse de musluk arızaları başınıza bu rahatsız edici sesten daha büyük sorunlar açabilir. Su faturalarının yanı sıra, gözünüz gibi baktığınız güzelim mutfağınızın dolapları kabarabilir ya da basit bir arıza gibi görülen musluk arızası daha büyük tesisat problemlerinin habercisi olabilir.  Dilerseniz zaman kaybetmeden musluk arızalarının sebeplerine ve tamir yöntemlerine değinelim.

Olası musluk arızaları ve musluk tamiri

Musluk elemanlarının imalalatını yapan firmalar muslukların yedek parçalarını da piyasada satışa sunarlar. Dolayısıyla armatürde sadece arıza yapan parçayı değiştirerek, az bir masrafla arızayı giderebilme imkanımız mevcuttur.

Musluk arızalarının en çok karşılaşılan sebepleri imalat hatası ya da kullanılan malzemelerin ekonomik ömrünü tamamlamasıdır.  Piyasada satılan bazı sıhhi tesisat malzemelerinde üretim hataları görülmektedir. Bu hatalar muslukların doğru çalışmamasına, ya da arıza çıkarmasına neden olur.

Aynı zamanda, su tesisatı malzemeleri, zaman içerisinde ekonomik ömürlerini doldurduklarından, özelliklerini yitirerek arıza yaparlar ve kullanılmaz hale gelirler. Ekonomik ömür, malzemenin kalitesi, montaj ve kullanım biçimi ile doğrudan ilintilidir.

Musluk tamiri nasıl yapılır?

Musluk kapağında bulunan conta yerine oturmamış, eskimiş, yıpranmış ya da uzun zamandır değişmemişse musluklarda sorunlar meydana gelebilir. Ayrıca borulardaki çürümelerden dolayı  meydana gelen yabancı maddeler ile şebeke suyundan gelen pislikler de muslukları tıkayabilir. Bu ve benzeri problemler musluğunuzun bozulmasına sebebiyet verir. Bu gibi durumlarda, musluk tamiri için uzman kişilerle görüşmeniz yerinde olacaktır. Bununla birlikte, evde musluk tamiri yapmak isteyenler de aşağıdaki önerilerimizi okuyabilirler.

Musluk tamiri için pratik öneriler

Muslukların contaları zamanla sertleşip deforme olurlar, dolayısıyla esnekliklerini ve dirençlerini kaybeder. Sonucunda musluklar tam kapanmaz ve su damlatır. Musluk tamirinin ilk adımı volanın üstündeki plastik tapanın, tornavida yardımı ile çıkartılmasıdır.

Yine tornavida yardımı ile volanı tutan vida da çıkartılır. Böylece volan serbest kaldığından kolayca yerinden çıkar. Ardından salmastra grubu ve contanın üstündeki küçük somun sökülür, yerine yeni conta konur ve somun yeniden sıkılır. Salmastra grubu musluk gövdesine sıkılır volan takılır ve vida tapası yuvasına yerleştirilerek tamirat tamamlanır.

Tur Assist Sunduğu Avantajlar Sayesinde Musluk Tamiri Dert Değil!

Evinizde musluklarınız ile sorun yaşadığınızda, Tesisat Türkiye musluk tamiri konusunda uzman ve donanımlı tesisatçı ekibini göndererek sorunu hızlı ve garantili bir biçimde çözer.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button