Tesisatta Mobil Sistem Nedir?

Sıhhi Tesisatta Mobil Sistem Ne Anlama Gelir?

Sıhhi tesisat donanımına ihtiyaç duyan bir lokasyonda sıcak ve soğuk su borularının koruyucu bir kılıf içinde birbirlerinden bağımsız olarak döşenmesine mobil sistem adı verilir. Mobil sistemlerde kolektör üzerinde her bir hat için mini vana kullanılır. En önemli avantajı her bir terminal kutusunun tek bir noktadan ayrı ayrı kontrol edilebilmesidir.

Bu sistemde özellikle PE- X boru tercih edilir. Borular 0° C’nin altındaki sıcaklıklarda döşenemez. Güneş ışığına maruz kalamaz. Darbelere karşı korunur. Döşeme esnasında keskin dönüşler yapılmamasına özen gösterilir.

Tesisatta Mobil Sistem Ne Gibi Avantajlar Sağlar?

Mevcut tesisatta kullanılan armatürlerin tamiri için bütün meskenin suyunu kesmek yerine, o hattı kolektörden kapatmak yeterli olur. Böylece diğer noktalarda su akışı devam eder. Örneğin duş bataryası tamir edilirken diğer bataryalar kullanılmaya devam eder.
Kalorifer tesisatında olduğu gibi PE-Xb boru, koruyucu spiral boru içinden geçirildiğinden fayans ve seramikler kırılmadan kolaylıkla değişim, tamirat yapılabilir.
Mobil sistem boruları yüksek ısı ve basınçlara dayanıklı olduğundan özellikle termosifon hatlarında gönül rahatlığıyla kullanılabilir.
Montaj işlemi çok kolaydır; kaynak, lehim vb. gerektirmez. Hatta Montaj esnasında elektriğe bile ihtiyaç duyulmaz. Kangal boru istenilen noktadan kesilerek su saatinden armatürlere kadar her türlü tesisata tek parça olarak monte edilir.

Tur Assist Su Tesisatı ekipleri tüm Türkiye’de 7/24 hizmetinizde!

Evlerdeki su tesisatları, kullanıma uygun temiz suyun musluklara gelmesini sağlayan temiz su tesisatları ve atık suların kanalizasyona ulaşmasını sağlayan kirli su tesisatlarından oluşur. Gerek eski gerek yeni evlerde sık sık tesisat arızaları ile karşılaşırız.

Pis su tesisatında görülen arızaların başında yanlış kullanım sonucu oluşan tıkanıklıklar gelir. Tıkanıklığı açmak için bilinçsizce kullanılan kimyasal maddeler, tesisatta delinme gibi ikincil sorunlara da yol açabilmektedir. Sadece kullanıcı hatası nedeniyle değil, boruların çürümesi, tesisatta yanlış malzeme kullanılması, kötü işçilik gibi farklı nedenlerle de sık sık atık su tesisat sorunları oluşur.

Temiz su tesisatına geldiğimizde, sorunlar genel olarak kalitesiz malzeme kullanımı ya da işçilik hatasından kaynaklanmaktadır. Sebebi her ne olursa olsun, evinizdeki tesisatta oluşan arızalar, yaşam kalitenizi olumsuz olarak etkiler.

“Musluk Tamiri Hakkında Pratik Bilgiler” yazımızdan Su Tesisatı Kategorimize gidebilir ya da Tur Assist tarafından desteklenen Tesisat Blogumuza geri dönebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button