Tıkanan Lavabo Nasıl Açılır? Lavabo Neden Tıkanır?

Tıkanan Lavabo Nasıl Açılır? Lavabo Neden Tıkanır?

Tıkanan Lavabo

Tıkanan lavabo, marketlerde satılan lavabo açıcılar, evde hazırlanabilecek bazı karışımlar hatta bir pompa yardımıyla kolayca açılabilir. Tabi bu yöntemler, geçici tıkanıklıkların yaşandığı durumlarda geçerli çözüm yöntemleri olacaktır. Ancak önemli olan, lavabo tıkanıklığı ile karşılaşmayacak şekilde lavaboların kullanılmasıdır. Bunun için önceliklelavaboların neden tıkandığına göz atalım.

Lavabo neden tıkanır?

Bulaşık yıkama esnasında tabakların içerisindeki yemek artıklarını çöp yerine direkt lavaboya dökerek yıkamak, lavaboya çay posası, yağ gibi organik atıkları dökmek, düzenli olarak inorganik maddelerin birikmesi, lavabo gider borularında kireçlenme ve tortu oluşması; lavabo tıkanıklığının başlıca sebeplerindendir.

Yukarıda bahsettiğimiz durumların dışında, kullanım kaynaklı olmayan nedenler de “tıkanan lavabo” problemi ile karşılaşmanıza neden olabilir. Söz gelimi bina yapımı esnasında lavaboya dökülen harçlar, alçılar, gider borusundaki çöküntü ve hasarlar, hatta gider borularının yanlış bağlanması, lavaboların tıkanmasına sebebiyet verebilir.

Tıkanan lavabo nasıl açılır?

Küçük çaplı tıkanıklıklar için standart bir lavabo açıcı kullanabilirsiniz. Bu maddeyi lavabo içerisine döktükten sonra kaynar suyu da lavabo içerisine ekleyerek tıkanıklığı giderebilirsiniz. Yine aynı mantıkla lavabo içerisine karbonat döküp üzerine bir litre üzüm sirkesi boşaltabilirsiniz.

Bir diğer karışım olan karbonat ve sirke de birçok kişi tarafından kullanılan etkili bir diğer yöntemdir. Karbonat ve sirke birbiriyle reaksiyona girerek köpürecek ve bu köpürme lavabo içerisinden akıp giderken tıkanıklığa neden olan maddeleri de arkasından sürükleyerek tıkanıklığı açacaktır.

Bir pompa yardımıyla da etkili bir basınç uygulayarak, tıkanıklığa sebebiyet veren maddeleri çekebilirsiniz. Bu işlemi yaparken lavabonun sonuna kadar dolu olmamasına özen gösterin.

Gerekli gördüğünüz takdirde, geçici tıkanıklıkları gidermek için yukarıdaki 3 yöntemi de sırayla uygulayabilirsiniz.

Lavabo tıkanıklığını giderirken dikkat etmemiz gerekenler nelerdir?

Tuz ruhu, kostik gibi içeriğini bilmediğiniz kuvvetli kimyasalların kullanımı sonucunda hem lavaboya hem de kendinize zarar verebilirsiniz. Bu tarz kimyasalları kullanmamanızı, kullanmak zorunda kalırsanız da bu maddeleri cildinize ve gözlerinize temas ettirmemenizi öneririz. Önlem maksadıyla eldiven ve gözlük kullanımı, sağlığınız açısından yerinde bir davranış olacaktır.

Pompa kullanımında da, sarf edeceğiniz kuvveti iyi ayarlamanızı, tıkanıklığı açmak adına aşırı kuvvet uygulamamanızı öneririz.

Lavabo tıkanıklığı açma gibi can sıkıcı bir zorunlulukla karşı karşıyaysanız, tüm çabalarınıza rağmen tıkanıklığı gideremiyorsanız ve tesisatınızı tamamen uzman isimlere teslim etmek istiyorsanız; hemen Tıkanıklık Açma kategorimize geri dönebilir, bilgi alabilirsiniz.

Türkiye sınırları içerisinde nerede olursanız olun, tesisat hizmeti almak ya da bilgi edinmek için, 7 gün 24 saat bizi arayabilirsiniz ya da tesisatturkiye.com internet sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button