5 Adımda Musluk Contası Nasıl Değiştirilir?

Musluk Contası Nasıl Değiştirilir?

Musluklarda meydana gelen arıza ve su kaçaklarının giderilmesi için çoğu zaman musluk contasının değiştirilmesi yeterlidir. Eğer musluk contası eskidiyse, hasar gördüyse ya da yerine tam oturmamışsa musluk su sızdırmaya başlar. Bu gibi bir durum ile karşılaşıldığında ufak bir müdahale ile sorun ortadan kaldırılabilir. Peki, musluk contası nasıl değiştirilir?

Musluk contasını değiştirmek için gerekli malzemeler nelerdir?

  • Kurbağacık
  • Tornavida
  • Pense
  • Boru anahtarı
  • Conta
  • Batarya
  • Alyan

Musluk contası nasıl değiştirilir?

Bataryanın sızdırmazlık contasını değiştirmek için aşağıda yer alan işlem basamaklarını takip etmek yeterlidir.

1. Musluk contasını değiştirmek için hazırlık yapılır. Öncelikle bir iş önlüğü giyilmelidir. Çalışma yeri düzenlenerek, malzeme listesinin tam ve hazır olduğundan emin olunmalıdır. Eğer gerekliyse depo sorumlusundan gerekli malzemeler alınmalıdır.

2. Musluk vidası alyan vida ile dikkatlice sökülür. Sökme esnasında vidanın içeride kırılmamasına dikkat edilmelidir.

3. Musluk vidasından sonra batarya volanı sökülür.

4. Akma yapan bataryanın damlatmayı durdurması için arızalı parçalar bulunur ve değiştirilir. Arızalı parçaları değiştirirken plastik malzemelerin hasar görmemesi için dikkatli olmak gereklidir. Parçalar değiştirildikten sonra contanın yüzeyinin yerine tam oturup oturmadığı kontrol edilmelidir.

5. Son olarak kaçak kontrolü yapılır ve musluk çalıştırılır. Onarımı bitirmeden önce parçaların ek yerleri kontrol edilip sızıntı olup olmadığı incelenir. Estetik kontrolü de yapıldıktan sonra çalışma ortamı temizlenir, kullanılan malzemeler depo sorumlusuna teslim edilerek onarım işlemi tamamlanır.

Tur Assist Su Tesisatı ekipleri tüm Türkiye’de 7/24 hizmetinizde!

Evlerdeki su tesisatları, kullanıma uygun temiz suyun musluklara gelmesini sağlayan temiz su tesisatları ve atık suların kanalizasyona ulaşmasını sağlayan kirli su tesisatlarından oluşur. Gerek eski gerek yeni evlerde sık sık tesisat arızaları ile karşılaşırız.

Pis su tesisatında görülen arızaların başında yanlış kullanım sonucu oluşan tıkanıklıklar gelir. Tıkanıklığı açmak için bilinçsizce kullanılan kimyasal maddeler, tesisatta delinme gibi ikincil sorunlara da yol açabilmektedir. Sadece kullanıcı hatası nedeniyle değil, boruların çürümesi, tesisatta yanlış malzeme kullanılması, kötü işçilik gibi farklı nedenlerle de sık sık atık su tesisat sorunları oluşur.

Temiz su tesisatına geldiğimizde, sorunlar genel olarak kalitesiz malzeme kullanımı ya da işçilik hatasından kaynaklanmaktadır. Sebebi her ne olursa olsun, evinizdeki tesisatta oluşan arızalar, yaşam kalitenizi olumsuz olarak etkiler.

Dilerseniz, su tesisatı kategorimize geri dönebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button