Doğalgaz Bağlantı Hatları ve Alınacak Önlemler | Tur Assist

Doğalgaz Tesisatı Hakkında

Tüm fosil yakıtlar gibi doğalgaz da, toprak katmanlarının altında bin yıllarca bekleyen mikro organizmaların ayrıştırdığı petrol katmanlarının üzerinde oluşan tamamen yanıcı bir gaz çeşididir. Doğalgazın yanma sonucu çevreye verdiği baca zararı diğer yakıtlara göre azımsanamayacak ölçüde azdır. Türkiye’de doğal gazın varlığı 1970 yılında Kırklareli bölgesinde tespit edildi ve 1976 yılında sadece çimento fabrikalarında kullanılmak üzere çıkarılmaya başlandı. Daha sonraları doğal gazın ithal edilmesiyle tüm yurt geneline yayılan doğal gaz kullanımı, 1980’lerin ortalarından itibaren de özenle hazırlanan mimari projeler ile ev ve ofislerimize kadar gelmiş durumdadır.

dogalgaz

Dogalgaz

Doğal gaz bağlantı elemanları nelerdir?

doğalgaz tesisatı

Doğalgaz tesisatı

Bina bağlantı hattı: Servis kutusu ile ana vana arasında kalan borular hattının tamamına denir.

Ana hat vanası: Ev ya da ofislere verilen gazı tamamen kesebilmek için bağlantı hattı sonuna yerleştirilen musluktur. Sürgülü ya da yuvarlak vana şeklinde çeşitleri mevcuttur.

Basınç regülatörü: Şebekedeki gaz basıncının evlerimizde kullanılan cihazların kullanma basıncına göre indirilmesine yarayan cihazlardır.

İç tesisat hatları: Ana tesisat vanasından sonra kombi, petek ve ocağa kadar olan boru ve bağlantı parçalarının tamamıdır.

Dağıtım hattı: Ana tesisat vanasından gaz sayaçlarının giriş borularına kadar tesisat durumuna göre dikey ya da yatay olarak döşenen hattın tamamıdır.

Cihaz bağlantı hattı: Cihaz bağlantı vanasından cihaza kadar olan boru hattıdır.

Kontrol hattı: Basınç altında akan gazı mekanik kontrol altında tutan hattır. Kontrol hattı atmosfere açılmaz.

Boşaltma hattı: Sadece olağanüstü durumlarda (örneğin emniyet ventilinin devreye girmesi) borudaki gazın boşalmasına yarayan borudur.

Gaz sızıntı hattı: İki otomatik ayar elemanı arasındaki hattır. Bu hat ara hava alma hattı olarak da tanınır.

Gaz hatlarında yangına karşı nasıl önlem alınmalı?

  • Tüm elektrik ile çalışan telefon, zil, kapı otomatları, kablolu yayın gibi kabloları ile gaz hattı arasında en az 20 santimetre mesafe olmalıdır.
  • Bina elektrik tesisatları; elektrik sayaçları, priz, duy, elektrik cihazları gibi elektrik akımının geçtiği hatlara 20 santimetre mesafede olmalıdır. Bu durum mümkün değil ise bir yalıtım malzemesi ile kaplanmalıdır.
  • Gaz boruları elemanları yanmaya karşı emniyete alınmış olmalıdır.
  • Gaz borusu elemanlarının taşıyıcı kısımları yanmayan malzemeden imal edilmiş olmalıdır.
  • Yangın olasılığına karşı en iyi önlemlerden biri de apartmanlarda ya da plazalarda gaz boru yollarında havalandırma için delikler bırakılmasıdır.

Unutmayın, evleriniz ya da işyerlerinizdeki doğalgaz tesisatında acil tamirat gerektiren bir durumla karşılaşırsanız, Tur Assist güvencesindeki @Home konut yardım paketi, size profesyonel bir tesisatçı göndererek sorunu hızlı ve garantili bir biçimde çözer.

www.turassistleyasam.com internet sitesi üzerinden satın alabileceğiniz @Home konut yardım paketi, çilingir hizmetinden güvenlik hizmetine, cam kırılmasından elektrik ve su tesisatı arızalarına kadar geniş bir yelpazede sizleri güvence altına alır.

“Doğal Gaz Tesisatı Hakkında” yazımızdan Doğalgaz Tesisatı kategorisine gidebilir ya da tüm tesisat hizmetlerimiz hakkında bilgi alabilirsiniz.