Doğal Gaz Tesisatında Sızdırmazlık Testi Nasıl Yapılır?

dogalagaz sızdırmazlık testı

Doğal gaz tesisatında sızdırmazlık testi, alanında uzmanlaşmış kişiler tarafından çoğunlukla vanalar kapatılmadan, borular boyanmadan veya sarılmadan, kanal içinde ise kanal kapakları kapatılmadan gerçekleştirilir. Test servis kutusu çıkışından cihazlara kadar tüm boru tesisatını kapsar. Doğal gaz tesisatında sızdırmazlık testi iki şekilde yapılabilir:

Gaz vererek yapılan sızdırmazlık testi

Sızdırmazlık kontrolü doğal gaz ile yapılır fakat kontrol için sabun köpüğü kullanılır. Test esnasında gaz dağıtım şirketinin gaz beslemesini kontrol etmesi gerekmektedir.

Kaçak olan herhangi bir nokta varsa, bu alanlarda kabdogalagz sızdırmazlık testi arcık oluşumu görülmektedir. Bu sayede kaçak yer kolaylıkla saptanır. Tamirat öncesinde gaz vanası kapatılarak güvenlik sağlanır.

Hava vererek yapılan sızdırmazlık testi

Sayaç çıkışındaki test nipeli hariç bütün çıkışlar kapatıldıktan sonra nipeline manometreye takılan hortum takılır. Hava tesisatın büyüklüğüne göre pompa aracılığıyla basılır. Basınç şebeke basıncı + 50 mbar olacak değere getirilir ve 71 mbar değerinin altında olmamasına önem gösterilir. Basınç istenen değere ulaşınca 10 dakika ısıl dengelenme için beklenir, ısıl dengelenme sonrasında üstte kalan su seviyesinin hizasına manometre üzerinde bir çizgi çekilerek su seviyesi belirlenir. 10 dakika içinde basınç düşmezse test olumlu demektir. Testin ardından manometre sökülür, test nipelinden ya da bir kör tapadan basılan hava boşaltılır.

Tur Assist Doğalgaz Tesisatı ekipleri tüm Türkiye’de 7/24 hizmetinizde!

Günümüzde ısınmak için yaygın olarak kullanılan doğal gaz tesisatlarında oluşabilecek arızaların konunun uzmanları tarafından onarılması gerekir. Çünkü doğal gaz oluşabilecek kaçak veya diğer gaz problemlerinde direkt can güvenliğini riske atabilecek bir yakıt türüdür.

Daireniz içerisindeki doğalgaz tesisatında acil tamirat gerektiren durumlarla karşılaştığınızda, Tur Assist güvencesindeki  konut yardım paketi, size profesyonel bir tesisatçı göndererek sorunu hızlı ve garantili bir biçimde çözer.

Üstelik konut yardım paketi, çilingir hizmetinden güvenlik hizmetine, cam kırılmasından elektrik ve su tesisatı

Dilerseniz, Doğalgaz Tesisatı kategorisine gidebilir ya da Tur Assist katkılarıyla hazırlanan “Doğalgaz Tesisat Sistemi Hakkında Bilmeniz Gerekenler” Blogu’na geri dönebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button