Priz Tesisat Kabloları Nasıl Çekilir?

prız-tesısat-kbaloları

Prizler elektrikli cihazlara, bir elektrik devresinden bir fiş aracılığı ile enerji alınmasını sağlayan araçlardır. Priz tesisat kabloları çekilirken izlenilmesi gereken yol aşağıdaki gibidir.

Kaba inşaat esnasında beton dökülmeden önce linye buatı ile kat panosu arasındaki borulama işlemi yapılır. Linye buatı ile priz kasası arasında bulunan iniş boruları bina duvarları son haline gelmeden önce yatay veya dikey olarak döşenir, ardından boru uçlarına priz kasaları monte edilir.

Kat panosundan linye buatına kadar uzanan linye hattı, susta ve kılavuz yardımıyla müstakil hat olarak çekilir. Toprak ve nötr bağlantılarının ortak kullanılmamasına dikkat edilmesi gerekir. Ardından linye buatından sıva altında yapılan sorti inişlerinden yararlanılarak susta ve kılavuz yardımıyla priz sortisi çekilir. Priz linye ve sorti kabloları birbirine uyumlu olacak şekilde klemens veya kovanla bağlanır.prız-tesısat-kabloları-

Ana panodan priz linyesinin üzerindeki her priz sortisine uygun W otomat bağlantısı yapılır. Priz kasasında bulunan kablolara ilgili priz bağlandıktan sonra priz sortisi tamamlanır.

Priz Tesisat Kabloları Döşenirken Nelere Dikkat Edilir?

Süreç esnasında mümkün olduğunca dirsek kullanılmaması, prizlerin yer döşemesinden 40-50 cm yükseğe monte edilmesi, priz linye ve sortisinde üç ayrı renk kodu kullanılması, dört giriş çıkışın üzerinde bir ihtiyaç varsa kare buat kullanılması, dirsekle kullanmak gerekirse dirseklerin borulara tam olarak oturtulması ve hemen sıva ya da alçıyla sabitlenmesi önem arz eder.

Tur Assist Elektrik Tesisatı ekipleri tüm Türkiye’de 7/24 hizmetinizde!

Gerek aydınlatma gerekse elektrikli aletlerin kullanımı için gereken priz, kablo gibi bağlantıların tümü elektrik tesisatının kapsamına giren konulardır. Kullanım alanı bu kadar geniş olunca, haliyle evlerimizde de sık sık elektrik tesisatına yönelik arızalar ile karşılaşırız.

Unutmayın, elektrik tesisatınız ne kadar usta eller tarafından döşense de zaman zaman arızalar yaşayabilirsiniz. Tur Assist güvencesindeki konut yardım paketi, prizleriniz dahil elektrik tesisatınızın bozulması, kısa devre yapması veya hasar görüp çalışamaz hale gelmesi durumlarında, acil müdahale ve tamir hizmeti sağlamak için konutunuza konusunda uzman ve donanımlı bir elektrikçi ekibi gönderir.

Ayrıca 7/24 hizmet veren çağrı merkezine konut yardım taleplerinizi iletebilir, konut yardım paketi ile Türkiye’nin her noktasında acil hizmet alabilirsiniz.

Dilerseniz, Elektrik Tesisatı kategorisine gidebilir ya da Tur Assist katkılarıyla hazırlanan “Nemli Yer Tesisatı Nedir? Hangi Parçalardan Oluşur?” bloğuna geri dönebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button