Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği Nedir?

elektrık tesısatı yonetmelıgı

04.11.1984 tarihli ve 18565 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği, elektrik iç tesislerinin kurulmasına ve işletilmesine dair hükümleri kapsar; elektrik enerjisinin üretilmesine ve dağıtılmasına dair yapı içindeki tesisler bu yönetmelikle düzenlenmez.

Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği yeni kurulacak olan tesislerde, kurulu tesislerin tamamı ile değiştirilmesi durumunda, kurulu tesislerde açık ve belli olarak ölüme, yaralanmaya ve yangına neden olabilecek durumlarda, kurulu tesislerde bozukluk veya değişikliğin yakındaki diğer tesislerde önemli karışıklık ya da tehlikeler doğurmasıelektrik tesisatı durumunda, kurulu bir tesisi esasına etki etmeyecek biçimde yapılacak genişletme, değişiklik ve onarmaların yalnızca bu bölümlerinde uygulanır.

Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği Ne Gibi Hükümleri Kapsar?

– Yapı içi enerji tesislerinin düzenleme, montaj ve uygulama esasları hakkında hükümleri kapsayan yönetmelik tarif, kısaltma ve tanımların yanı sıra teknik konularla ilgili düzenlemeler içerir.
– Avrupa standartları esas alınarak hazırlanan yönetmeliğin yetersiz kaldığı durumlarda, EMO tarafından düzenlenen Elektrik Tesisleri Genel Teknik Şartnamesinden yararlanılır. Bu şartnamede bina elektrik iç tesisatının, yürürlükteki Türk Standartları ve bunların yetersiz kaldığı durumlarda EN ve HD Standartlarına uygun projelendirilmesinden devreye alınma esnasına kadar bütün aşamalardaki teknik özelliklerin, malzeme temininin, kurulmasının ve işletilmesinin teknik şartlarını içerir.

Tur Assist Elektrik Tesisatı ekipleri tüm Türkiye’de 7/24 hizmetinizde!

Gerek aydınlatma gerekse elektrikli aletlerin kullanımı için gereken priz, kablo gibi bağlantıların tümü elektrik tesisatının kapsamına giren konulardır. Kullanım alanı bu kadar geniş olunca, haliyle evlerimizde de sık sık elektrik tesisatına yönelik arızalar ile karşılaşırız.

Unutmayın, elektrik tesisatınız ne kadar usta eller tarafından döşense de zaman zaman arızalar yaşayabilirsiniz. Tur Assist güvencesindeki  konut yardım paketi, elektrik tesisatınızın bozulması, kısa devre yapması veya hasar görüp çalışamaz hale gelmesi durumlarında, acil müdahale ve tamir hizmeti sağlamak için konutunuza konusunda uzman ve donanımlı bir elektrikçi ekibi gönderir.
Ayrıca 7/24 hizmet veren çağrı merkezine konut yardım taleplerinizi iletebilir, konut yardım paketi ile Türkiye’nin her noktasında acil hizmet alabilirsiniz.

Dilerseniz,  Elektrik Tesisatı kategorisine gidebilir ya da Tur Assist katkılarıyla hazırlanan ” Uzatma Fiş Priz Nasıl Yapılır?”  Blogu’na geri dönebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button