Musluk Tamiri Nasıl Yapılır?

Musluk Tamiri Nasıl Yapılır? Tamirat Esnasında Nelere Dikkat Edilir?

Eskimiş, yıpranmış ya da uzun süredir değiştirilmemiş musluklar bir süre sonra akıtmaya veya damlatmaya başlayabilir. Bu gibi can sıkıcı durumlarda eve bir tesisatçı çağırarak musluğunuzu tamir ettirebileceğiniz gibi aşağıda detaylandırdığımız yöntemler ile damlayan musluk probleminizi kendiniz de çözmeyi deneyebilirsiniz.

Musluk tamiri

Akıtan musluğu tamir etmek için kimi zaman musluk contasını değiştirmek yeterli olurken kimi zaman sorunun kalıcı bir biçimde çözülebilmesi için musluk takımının komple değiştirilmesi gerekir. Bu işlemleri yapmadan önce musluğu tamir edilecek dairenin genel vanası ve ilgili musluğun altında yer alan vana kapatılır; vanalar kapatıldıktan sonra musluk açılarak içinde kalan suyun tamamen boşalması sağlanır.musluk tamırı

Musluk tamirine bir tornavida yardımı ile musluk kapağı çıkartılarak başlanır. Ardından 17 numara bir anahtar ile kapak içinde bulunan salmastra adındaki sarı pirinç rengindeki parçacık çıkarılır. Çıkan iki parçadan sonra görebileceğiniz conta, tornavida ile yerinden çıkartılarak yerine yeni conta yerleştirilir. Ardından aynı sıra ile önce salmastra yerine takılır son olarak da musluk kapağı takılarak musluk contası değiştirilmiş olur.

Yukarıda aktardığımız tüm bu işlemler tamamlandıktan sonra, başlangıçta kapatılan vanalar açılarak musluğun damlayıp damlamadığı kontrol edilir. Eğer musluk damlamıyorsa tamir işlemi başarıyla tamamlanmış demektir. Sorunun hala devam etmesi bataryada bir sorun olduğuna işaret edebilir, bu durumda bataryanın komple değiştirilmesi gerekecektir.

Batarya tamirinde de conta değişiminde olduğu gibi tüm vanalar kapatılır. Ardından musluğun sıcak – soğuk (kırmızı – mavi) su göstergesinin yer aldığı kısmı tornavida yardımı ile gevşetilerek çıkartılır. Akabinde bu parçanın altında kalan somun da ingiliz anahtarı yardımı ile çıkartılır; batarya kartuşu adı verilen kısım yenisi ile değiştirilir. Tüm sökülen parçalar aynı şekilde yerlerine takıldıktan sonra, vanalar açılıp sorunun ortadan kalkıp kalkmadığı kontrol edilir.

Eğer musluk başının komple çıkarılması gerekiyorsa yine bir ingiliz anahtarı yardımıyla yerinden çıkarılır sonra etrafına ince şerit teflon sarmak suretiyle yeni musluk başlığı monte edilir; yeni başlık bir tornavida yardımıyla sabitlenir.

Yapılan tüm bu işlemlere rağmen musluğunuz hala damlatıyorsa profesyonel yardım alarak damlayan musluk sorununuzu ortadan kesin bir şekilde kaldırabilirsiniz.

Tur Assist, 1996 yılından bu yana Su Tesisatı, Elektrik Tesisatı, Doğalgaz Tesisatı, Kalorifer Tesisatı, Tıkanıklık Açma, Çilingir Hizmetleri, Cam Hizmetleri, Petek Temizliği, Su Kaçağı hizmeti gerektiren on binlerce olaya anında müdahale etmiştir. 500’e yakın çağrı operatörü ve binlerce hizmet birimiyle tüm Türkiye’de 7 gün 24 saat kesintisiz hizmetler vermektedir.

Etkili Su Tasarrufu Yöntemleri hakkında bilgi alabilir ya da sıhhi tesisat kategorimize geri dönebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button