Elektrik Tesisatı ve Sık Karşılaştığımız Arızalar |Tur Assist

Elektrik Tesisatı

elektrik tesisatı

Elektrik, ilk kullanım alanı olan sokak aydınlatmalarından sonra evlerde kullanılmaya başlayıp, yaygınlaşmış, elektrik tesisatı çözümleri de bu doğrultuda gelişmiştir.  Artık elektrik tesisat kabloları evlere ve odalara dağıtılırken özenli bir şekilde duvarların altına gizlenmektedir. Günümüzde bina içi elektrik tesisatı sıva üstü ve sıva altı olmak üzere ikiye ayrılır:

Bina içi elektrik tesisatı:

Bina içi elektrik tesisatı ülkemizde bu konuda yürürlüğe konulan kurallara paralel şekilde TSE standartlarına uygun olarak döşenir. Bu tesisat yöntemi tuğla ve sıva altlarına gizlenerek yapıldığından priz ve duy çıkışlarına kadar gözle görülemez. Bu nedenle artık bina içi elektrik tesisatları estetik açıdan da Avrupa normlarına uygunluk sağlar.

Sıva üstü elektrik tesisatı:

Bu tesisat türü ise artık tehlikeli sınıfta değerlendirildiğinden kullanılmamaktadır. Ancak yine de bu tesisat sistemi antrepo, depo, kulübe ve bazı maden ocakları gibi, bazı sıva altına gizlenemeyecek yapılarda üst düzey güvenlik önlemleri alınarak kullanılabilmektedir.

Elektrik tesisatı arızaları nelerdir?

Duy arızası:

Aydınlatma için kullanılan avize ve aplik gibi araçların elektrik akımı ile birleştiği noktada meydana gelen arızalardır. Bu tip arızalarda genelde duyun değiştirilmesi gerekir.

Buat arızası:

Tavanlardaki elektrik hattı çıkış noktasındaki kablolamaların zamanla gevşemesi durumunda meydana gelen en tehlikeli arızalardan biridir. Bu gevşemenin yaşanması, elektrik hatlarında kıvılcım çıkararak yangına sebebiyet verebilir. Genellikle bu gibi bir sorun sırasında tiz bir ses çıkar. Böyle durumlarla karşılaştığınızda derhal uzman bir elektrik tesisatçısından yardım isteyiniz.

Sigorta atması:

Ampul ve priz hatlarına fazla elektrik yüklemesi yapıldığında sigorta inebilir. Bu gibi durumlarda sigortanın geçtiğii hatta tüm elektrik kesilecektir. Sigorta eski haline getirilerek arıza giderilmiş olur.

Diğer sigorta arızaları:

elektrik tesisatı

elektrik tesisatı

Sık bir şekilde sigorta açıp kapatmak, ucuz sigorta kullanmak, hattında fazla ve saatlerce akım çekilmesi, sigorta kablolarının düzgün bir şekilde kablolanmış ya da zaman içinde gevşemesi sigorta arızalarına neden olabilir. Bu sıraladığımız nedenlerden dolayı sigorta atar ise dikkatlice eski haline kaldırmamız gerekir. Ancak sigorta patlama sesi ile birlikte atmış ise müdahale etmeden uzman bir elektrikçiye haber vermeniz gerekir.

Unutmayın, elektrik tesisatınız ne kadar usta eller tarafından döşense de zaman zaman arızalar yaşayabilirsiniz. Tur Assist güvencesindeki @Home konut yardım paketi, elektrik tesisatınızın bozulması, kısa devre yapması veya hasar görüp çalışamaz hale gelmesi durumlarında, acil müdahale ve tamir hizmeti sağlamak için konutunuza konusunda uzman ve donanımlı bir elektrikçi ekibi gönderir.

www.turassistleyasam.com internet sitesi üzerinden satın alabileceğiniz @Home konut yardım paketi, çilingir hizmetinden güvenlik hizmetine, cam kırılmasından su, kalorifer tesisatı arızalarının giderilmesine kadar geniş bir yelpazede evinizi ve sizleri güvenceye alır.

Ayrıca 7/24 hizmet veren çağrı merkezine konut yardım taleplerinizi iletebilir, @Home konut yardım paketi ile Türkiye’nin her noktasında acil hizmet alabilirsiniz.

“Elektrik Tesisatı Hakkında” yazımızdan Elektrik Tesisatı kategorisine gidebilir ya da tüm tesisat hizmetlerimiz hakkında bilgi alabilirsiniz.