Su Tesisatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler | Tur Assist

Su Tesisatı Nedir? Kaça Ayrılır?

Genel olarak su deposu ya da şebekeden gelen suyun ev ve ofislerimize kadar çeşitli borular vasıtasıyla ulaştırılmasına tesisat ya da su tesisatı diyoruz. Kaynaktan alınan suyun her yapıya temiz olarak ulaştırılıp pis suyun boşaltılması ve kullanılan pis suyun dışarı atılması için gereken boru hatlarına ise “sıhhi tesisat” adı verilir.

su tesisatı

Su tesisatı

Yeme, içme gibi alışkanlıkların temizliğine yönelik kullanımlarda ve ayrıca günlük kişisel temizlikte kullanılan suyun temin edilmesi dışında yemek artıkları, atıklar, deterjanlar, kimyasallar vb. atık suyun boşaltılması ve tıkanıkların açılması durumları da sıhhi tesisatın yan görevlerindendir. Kısacası tesisatlar temiz ve atık tesisat olmak üzere ikiye ayrılır;

Temiz su tesisatı

Binalarda temiz suyu kullanım alanlarına ileten boruların tamamına temiz su tesisatı denir. Su tesisatı kullanım alanımıza çıkana dek soğuk su olarak gelir ancak ofis ve ev içinde bu tesisat ikiye ayrılır.

Temiz su tesisatı iki parçadan meydana gelir. Biri soğuk su, diğeri ise sıcak su tesisatıdır. Soğuk su tesisatı kombi altından borular aracılığıyla peteklere ve musluklara kadar gelerek sıcak suya dönüşüm için bağlanır. Buradan da ısınma ve sıcak su kullanımı için faydalanmamız sağlanır.

Kirli ve atık su tesisatı

su tesisatı

su tesisatı

Su kullanım alanlarından gelen kirli ve atık suları binanın 1-2 metre mesafede dışına taşıyan boruların toplamıdır. Bina içerisindeki kirli su tesisatı ana arter, kolon, kat bağlantı borusu olmak üzere üç bölümde ele alınır. Kirli su hattının döşenmesini sağlayan firmanın veya kişinin konu hakkındaki mesleki bilgisi ve yeterliliği çok önemlidir.

Döşemede yapılacak en ufak bir hata pimaş dediğimiz plastik gider borularının tamamen değişmesine ya da hattın geçtiği yüzey ve duvar gibi birçok yerin kırılmasına sebebiyet verebilir. Bu nedenle döşetirken ya da yeniden yaptırırken seçtiğiniz malzeme kalitesine ve ustanın deneyimli olmasına çok dikkat etmelisiniz. Kirli su hattı döşenirken en dikkat edilmesi gereken husus pimaş eğiminin yeterliliğidir. Pimaşların içinde su beklememelidir. Akım düzeyinin iyi derecede olması ve suyun giderden hızlı bir şekilde akması gerekir. Aksi takdirde tıkanıklık olmasa dahi pis kokular açığa çıkabilir. Bu nedenle projeyi üstlenecek ustanın malzemeyi belirlerken çok dikkatli davranması gerekir.

Su tesisatçısı arayanlar; Tur Assist @Home konut yardım paketi ile tesisatınız güvence altında!

Siz de evinizdeki ya da işyerinizdeki tesisat problemini konusunda uzman güvenilir bir firma ile çözme arayışındaysanız  Tur Assist tarafından sunulan @Home konut yardım paketinin sunduğu ayrıcalıklardan faydalanarak sorunu kolay ve hızlı bir şekilde çözebilirsiniz.

Evinizde meydana gelen, tıkanıklık, sızıntı gibi sıhhi tesisat problemleri ile karşılaştığınız zaman Türkiye’nin her noktasından Tur Assist ile 7/24 iletişime geçebilirsiniz.

Üstelik @Home konut yardım paketi, çilingir hizmetinden güvenlik hizmetine, cam kırılmasından elektrik arızalarına kadar geniş bir yelpazede sizleri güvence altına alır.

“Su Tesisatı Nedir? Kaça Ayrılır?” yazımızdan Su Tesisatı kategorisine gidebilir ya da tüm tesisat hizmetlerimiz hakkında bilgi alabilirsiniz.