Cam Hakkında Merak Edilen 3 Soru | Tur Assist

Cam Hakkında En Çok Sorulan Sorular

İnsanoğlu var olduğu ilk günlerden beri merak duygusunu dindirmek için çabalıyor. Camın ne şekilde bulunduğu henüz bilinmese de MÖ1500’lü yıllarda Antik Mısır’da süs eşyası olarak kullanıldığı cam için bilinen en eski bilgidir. Cam, silisli kumun yüksek ısıda eritilmesiyle meydana gelir ve ustalar ona istediği şekli henüz sıcak iken verebilir. Ancak gelişen teknoloji her meslek dalından el sanatının önüne geçtiği için cam sanayinin de doğmasına neden olmuştur. Günümüzde mutfaklardan tuvaletlere, otomobillerden elektronik eşyalara hemen hemen her alanda hayatımıza kolaylık sağlayan bir maddedir.

cam

Camlar en iyi nasıl temizlenir?

  • Tabak ve bardaklarımızı bulaşık makinesinde kimyasal maddeler vasıtasıyla yıkamanın son zamanlarda bazı hastalıklara neden olduğunu sıkça duymaktayız. Bu yöntem yerine sirke, limon ve tuz karışımı hazırlayarak makinemizin deterjan ya da tablet kısmına koyduğumuzda temiz ve parıltılı sonuçlar elde edebiliriz.
  • Pencere silinirken, tıpkı bulaşık makinesi örneğinde olduğu gibi bir miktar tuz ekleyerek daha parlak bir görünüm kazanmasını sağlayabiliriz.
  • İz bırakan cam silme bezleri yerine gazete kağıdı ile camları sildiğimizde daha parlak ve izlerden arındırılmış pencerelere kavuşabiliriz.

Cam kırıkları nasıl temizlenmeli?

Bazı durumlarda sıcaklık değişimlerine bağlı olarak aniden patlayabilir ve kırıldığı andan itibaren toz zerresi kadar küçük parçalara ayrılabilirler. Bu tür saçılmalarda kaba cam parçalarını el ile toplamak kesik oluşturabilir ve batan parçanın vücudumuzda kalmasına neden olabilir. Cam parçalarını temizlemenin en iyi yöntemi ise uzun bir çubuk ya da boru ucuna bağlayacağımız nemli bir pamuğu yüzeyde gezdirmek olacaktır. Böylece tüm göz ile göremediğimiz parçaları temizleyebilir, büyük cam parçalarını bir köşeye toplayarak faraş yardımı ile çöpe atabiliriz.

Kesik ve yaralanmalarda ne yapılmalı?

cam

cam

Ev hanımlarının en çok karşılaşabileceği ev kazalarından biri de cam kırılması sonucu oluşan kesiklerdir. Böyle bir durumda heyecana kapılmadan üzeri bir bez ya da sargı bezi ile kapatılarak en yakın acil servise başvurulmalıdır. Cam kesiğinde, batan parçalar, kesiğin olduğu yerde duruyor ise çıkarılmaya çalışılmamalıdır ve acil servise müracaat edilmelidir.

Evinizde veya işyerinizde pencereleriniz herhangi bir sebeple hasar gördüyse veya camlarınızdan birisi kırıldıysa endişe etmenize gerek yok. Tur Assist güvencesindeki @Home konut yardım paketi, size anında profesyonel bir camcı göndererek sorunu hızlı ve garantili bir biçimde çözer.

Üstelik @Home konut yardım paketi, çilingir hizmetinden güvenlik hizmetine, kalorifer tesisatı arızalarından elektrik ve su tesisatı ile ilgili problemlere kadar geniş bir yelpazede sizleri güvence altına alır.

Ayrıca 7/24 hizmet veren çağrı merkezine ile konut yardım taleplerinizi iletebilirsiniz. www.turassistleyasam.com internet sitesi üzerinden satın alabileceğiniz @Home konut yardım paketi ile Türkiye’nin her noktasında acil hizmet alabilirsiniz.

“Cam Hakkında Merak Edilen 3 Soru” yazımızdan Cam kategorisine gidebilir ya da tüm tesisat hizmetlerimiz hakkında bilgi alabilirsiniz.